Flere detaljer om Petit Strap
Petit Strap er den perfekte sko til barnet, der er ved at kunne gå lidt selv, og vil typisk være et udendørs alternativ til en af vores Prewalkers. Den er et oplagt valg, når barnet er kommet i vuggestue eller dagpleje.
Det er en blød og fleksibel model, hvilket er vigtigt, da barnet ofte vil have skoen på lidt længere tid af gangen. Den bløde og fleksible gummisål samt slidstærke gummisnude er ideel til børn, der stadig kravler lidt, men samtidig øver sig på at stå og gå på egne ben. Gummisnuden sørger for ekstra tå-beskyttelse til de små tæer, når barnet går, leger og udforsker.
Petit er produceret i bløde, åndbare lædermaterialer og foret med vegetabilsk garvet læder. Den brede pasform og flade samt fleksible gummisål, gør den en del af ”Bundgaard Zero Heel” kollektionen
Anbefalet voksetillæg: 10-12 mm.
PRODUKTBESKRIVELSE:
Pasform: Bred, men med gode justeringsmuligheder og et smalt slug samt hælkappe for perfekt pasform til både smallere og bredere fødder.
Materiale: Åndbart læder
For: Vegetabilsk garvet læder, der er åndbart og giver et godt fodklima
Sål: I gummi, der har høj fleksibilitet og er skridsikkert. Sålen er en del af Bundgaard Zero Heel kollektionen.
Lukning: Velcro, der giver god tilpasning. Velcrolukninger gør støvlen nem at åbne helt op, så den er let at få af og på. Samtidig kan velcrobåndene justeres og kortes af, så skoen kommer til at passe perfekt til det enkelte barns fod.
Fast hælkappe: Hælkappen er stabil, hvilket giver støtte og et godt hold om foden'